+420 777 042 911
info@3dmanufaktura.cz

The FuSa Shoe – revoluce v designu a výrobě bot pomocí 3D tisku

Novinky

Uživatele, kteří znají svět aditivní výroby (AM), nepřekvapí informace o oděvech vyrobených pomocí 3D tisku. Pro ty, kteří o tom nemají povědomí, se však jedná o oblast, kde se 3D tisk těší velkému úspěchu.

Obuv vyrobená 3D tiskem představuje revoluční skok ve světě designu a výroby obuvi. Dokáže vytvářet přizpůsobené a velmi složité konstrukce obuvi a na rozdíl od tradičních metod umožňuje 3D tisk bezkonkurenční přesnost, což umožňuje výrobu obuvi na míru jedinečným konturám nohou jednotlivce.

Obuv vyrobená 3D tiskem navíc podporuje udržitelnost tím, že minimalizuje materiálový odpad a umožňuje používat ekologické materiály.
Není tedy překvapením, že tento typ výroby byl vyvinut a zkoumán v rámci komunity AM. Crea3D, prodejce Raise3D se sídlem v Itálii, a FastParts, společnost poskytující služby AM z ekosystému Crea3D, vyvinuly botu FuSa, zakázkovou tenisku s řadou jedinečných vlastností.

3D tištěná obuv podporuje udržitelnost tím, že minimalizuje materiálový odpad a umožňuje používat ekologické materiály.

Tvar obuvi FuSa navrhl designér Fabrizio de Lucia a název „FuSa“ pochází ze slov Fused Filament Fabrication technology a Sapato („bota“ v portugalštině). Společnost FastParts byla zodpovědná za prvotní výrobu, která byla provedena na stroji Raise3D Pro3 s použitím TPU, pružného materiálu běžně používaného pro tento typ objektů.
Další iterace modelu FuSa snížily hmotnost z více než 500 g na méně než 300 g a zlepšily jeho pružnost. Univerzálnost 3D tisku umožnila vytvořit svršek boty, který byl prodyšný, a výplň podrážky byla upravena pro lepší pružnou odezvu. Současně se zlepšila i nositelnost tenisky, která vychází z velikosti boty 42 (EU).

Název "FuSa" pochází ze slov Fused Filament Fabrication technology a Sapato ("bota" v portugalštině).

Následně byl výtisk zkonstruován tak, aby byl i nadále vyráběn z TPU, ale vytištěn na tiskárně Raise3D E2. Analyzují se nové 100% recyklované materiály a předmětem studia byla topologická optimalizace výplně podrážky. Software společnosti Raise3D, ideaMaker, umožňuje týmu upravovat vzory výplní a dokonce měnit hustotu v různých oblastech 3D modelu určeného k tisku, což z něj činí výkonný nástroj pro náročné objekty, jako je FuSa.

Výtisk byl navržen tak, aby byl i nadále vyroben z TPU, ale vytištěn na tiskárně Raise3D E2.

Při nejnovějších testech byl použit jiný typ vlákna TPU, což vedlo k lepší pružnosti a výše zmíněnému snížení hmotnosti. Potřeba různých materiálů může vést uživatele k hledání alternativ od různých dodavatelů, a pokud se tak stane, mohou se spolehnout na knihovnu ideaMaker společnosti Raise3D, která poskytuje tiskové profily pro filamenty třetích stran pro dosažení co nejlepších výsledků.
FuSa je skvělým pohledem do budoucnosti obuvi na míru, do budoucnosti, kdy to, co používáme na nohou, může být vyrobeno tak, aby se do vysoké míry přizpůsobilo konturám našeho těla a zároveň poskytovalo úžasný stupeň pohodlí, flexibility a lehkosti.

FuSa je skvělým náhledem do budoucnosti obuvi na míru.

Tento případ sdílely společnosti Crea3D , prodejce Raise3D se sídlem v Itálii, a FastParts, servisní společnost AM z ekosystému Crea3D.

Nejnovější články

Společnost Polymaker uvádí na trh nové vysokorychlostní filamenty pro 3D tisk – PolySonic™ PLA a PLA Pro

Novinky
Společnost Polymaker na cestě „Simplify Creation“ důsledně odmítá kompromisy a prosazuje kreativitu. Dnes společnost Polymaker uvedla na trh zcela novou řadu 3D tiskových filamentů určených pro vysokorychlostní 3D tisk. Tento ... Číst dál

Společnost GAGAT postavila 3D tiskovou farmu s 30  3D tiskárnami Raise3D

Novinky
Společnost GAGAT AM byla založena v roce 2018 v Nizozemsku a zpočátku nabízela služby v oblasti prototypování a designu. Řada 3D tiskáren společnosti GAGAT se skládá z 29 tiskáren Raise3D ... Číst dál

Jak společnost Advantech využívá tiskárny Raise3D pro malosériovou flexibilní výrobu přípravků?

Novinky
Advantech je celosvětově uznávaným poskytovatelem průmyslového internetu věcí (IoT) s působností ve 28 zemích a přibližně 8 900 zaměstnanci po celém světě. Rok 2023 je rokem 40. výročí založení společnosti ... Číst dál